Maďarsko-slovenské neSudety

Autor: Edita Vyšná | 15.3.2011 o 12:56 | (upravené 15.3.2011 o 14:22) Karma článku: 6,45 | Prečítané:  1524x

Niektorí Maďari by určite najradšej zrušili časť Trianonskej zmluvy, v ktorej sa hovorí, že južné Slovensko je a bude proste južné Slovensko a nie severné Maďarsko. Je ale možné, že aj dezinformovaní zástupcovia iných krajín si môžu myslieť, že Slovensko niečo ukradlo?

 

Na územnom plánovaní sme si hovorili o histórii vývoja krajiny... Od čias tereziánskych, cez nejaké koncepcie pána Ebenezera Howarda, Le Corbusiera, Chistallera a pod, cez svetové vojny vedúce k expatriácii, v neskoršej etape k znárodňovaniu a vytvorení  z Československa jedného veľkého lánu pšenice za čias socialistických.

O expatriácii Čechov (z druhej strany hraníc o násilnom vysťahovaní Nemcov) počas druhej svetovej vojny a po nej sa mladý prednášajúci celkom rozhovoril. Okrem nejakých podložených údajov spomenul aj to, čo mu hovorili starí či prastarí rodičia. Ako ľudia zrazu už neboli doma a museli sa vysťahovať.

Moja prísediaca, česká dievčina, spomenula len tak mimochodom tiež jednu starkú, starkú svojho priateľa, ktorá je Maďarka.. Že ona mala zase opačný problém- Česi a Nemci sa totižto v týchto vojnových príbehoch dostali vlastne „domov".. Ale chúďa jeho starká, bola „přirazena" k Slovensku... Prosím?!

Daná pani si buď myslí, že veľké Maďarsko bolo a určite zase bude, keď sa niekto poráta s týmito zlodejskými Slovákmi. (Ak to teda naozaj prezentovala ako "nikto sa ma nič nepýtal a zrazu som sa ocitla na Slovensku".) Alebo to len nesprávne interpretovala moja spolužiačka. Bolo ale vidno, že je presvedčená, že slovenským Maďarom a Maďarsku bolo ukrivdené, nech už stará pani povedala čokoľvek.

Moja babička je tiež Maďarka, aj moja mamka.. Z dediny, kde žije 70% obyvateľov maďarskej národnosti. Ale ani jedna si nemyslí, že sa niekde stala chyba a neprávosť, keď hranice Slovenska nevedú až poza babičkin pozemok zo severnej strany.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Putin prichádza navštíviť Merkelovú a baby Trump (karikatúry týždňa)

Výber SME z prác karikaturistov z celého sveta na tento týždeň.

ŠPORT

Barcelone na tri mesiace vypadol kľúčový hráč, Enrique zúri

Barcelona vyhrala vo Valencii 3:2, víťazný gól strelil z jedenástky Messi.


Už ste čítali?