Poznáte ho?

Autor: Edita Vyšná | 15.4.2011 o 23:00 | (upravené 15.4.2011 o 23:17) Karma článku: 8,15 | Prečítané:  1458x

Zahraniční študenti Českého vysokého učení technického, ktorí sem prichádzajú študovať v rámci výmenného programu,  tradične vytvárajú o svojej krajine prezentáciu. Je to výborná udalosť, ktorá predchádza párty. Slováci tiež dostali tretinu večera na to, aby sa prezentovali. Hľadáme zaujímavé fakty, efektné videá, striháme videá, študujeme športové úspechy a krásy Slovenska, chválime sa tým, že Alberta Einsteina učil Aurel Stodola, atď.  Klamať sa nebude. Ale treba proste ohúriť a vypichnúť, čo je skvostom. Zaujímavosti sem, úspešní ľudia- do radu! Keď nie sú k dispozícii, tak si požičajme niekoho. Čo tak Nositeľa Nobelovej ceny?

 

Ako jeden z najkrajších národov sveta hľadáme tiež pekných ľudí. V tejto súvislosti mi napadlo, ako sa v nejakom bulvárnom plátku objavila správa, ktorá mala ohúriť celý národ- Angelina Jolie má korene na Slovensku. Už si nepamätám, v ktorom storočí tu žili jej predkovia, možno za Cyrila a Metoda, ale dobre, potešme sa.

Pri hľadaní niečoho menej plytkého, som naďabila na informáciu, ktorá má až potenciál zvýšiť národné povedomie, že Stodola bol sedemkrát nominovaný na Nobelovu cenu. A zrazu mi prebleslo mysľou: „Čo sme si to v tom Brne hovorili, keď sme preberali prióny? Nebolo to o nejakom Nositeľovi Nobelovej ceny, ktorý pochádza zo Slovenska?"

Google search: prions, kuru (choroba, ktorú prióny spôsobujú- ako BSE a FSE (ako choroba šialených kráv, ale napáda mačkovité šelmy), ale ničí mozgové tkanivo ľudí), Slovak.

Chcený a dosiahnutý výsledok: Daniel Carleton Gajdusek, Nobel Prize winner for physiology....My father was a farmboy from a small village near Senica (Môj otec bol z farmárskej rodiny z dedinky pri Senici)..Tak predsa!

Zarážajúci záver:

1)Aj pri pokuse zadať „Gajdušek" a nie „Gajdusek" sa objaví jedna jediná stránka po slovensky- wikipedia.

2)Ani na jednej hodine biológie na gymnáziu som o ňom nepočula.

3) Ani v jednej knižke či učebnici všeobecnej biológie som si ho nevšimla= nebol tam.

Poznáte ho?  Nie? A čo! Hlavne že prapraprapraprababka Angeliny u nás pobehovala po lúkach.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Súd rozhodol proti Mayovej. Brexit musí schváliť parlament

Odchod Británie z Európskej únie musí odsúhlasiť parlament.

DOMOV

Gašpar podporil konšpirácie, vyvolal pochybnosti o šéfovi polície

Podpis pod vyhlásením by mal Gašpar podľa Kisku vysvetliť.

DOMOV

Lietadlá stáli milióny, no ministri lietajú linkami

Kaliňák hovorí, že každý má slobodný výber, ako bude cestovať.


Už ste čítali?