Syndróm hypermobility kĺbov

Autor: Edita Vyšná | 19.1.2011 o 20:00 | (upravené 20.1.2011 o 18:30) Karma článku: 10,67 | Prečítané:  8101x

Keď niekto stojí, ľahko si môžete všimnúť, či trpí laxitou (hypermobilitou) minimálne kolenného kĺbu-  má nohy v kolenách neprirodzene prehnuté dozadu, ako pes zadné labky;).  Nemusí ešte však trpieť syndrómom hypermobility. Na to, aby mal človek tento „status", treba splňovať viacero podmienok  podľa Brightonových hlavných kritérií...Byť hypermobilný zdravý človek je super. Znamená to však, že keď máte toto šťastie a môžete byť trebárs lepší v športe, flexibilnejší, pohyblivejší, ste aj náchylnejší na zranenia. A to už nie je sranda.. Pre prípad zranenia je, si myslím, dobré vedieť, či ste, alebo nie ste hypermobilný.

 

Brightonových hlavných kritérií pre stanovenie hypermobility kĺbov je 9..Deväť kritérií v piatich bodoch, ale štyri z toho hovoria o schopnostiach párových orgánov, ktoré ale nemusia platiť pre oba z páru, ak mi rozumiete. Takže tu sú (prvé štyri znamenajú po dva body- za každý z páru jeden bod):

1)      Pasívna extenzia piateho metacarpohalangeálneho článku (prvého článku prstov na ruke) 90°

2)      Schopnosť dotknúť sa palcom predlaktia tej istej ruky

3)      Hyperextenzia lakťa nad 10°

4)      Hyperextenzia kolena nad 10°

5)      Flexia trupu do takej miery, že si dokážete položiť dlane na podložku pri sklone trupu a s vystretými nohami.

Človek so syndrómom hypermobility musí vyhovovať v minimálne 5 kritériách (alebo kedysi, v minulosti, vyhovoval, pred zraneniami napr.)

Našla som na internete prípady, že porušený  hypermobilný kĺb niektorí doktori proste odmietnu operovať, že načo.. Že roztrhnuté väzy hypermobilného kĺbu netreba operovať, väz v hypermobilnom kĺbe dovoľoval aj tak nadmerný pohyb a bez neho to bude horšie iba v záverečných momentoch pohybu ( asi príliš aktívneho, silového), keď nezastaví podvrtnutie. Ale keď sa šport - najmä kontaktný- nerobí, nemalo by to vadiť. Keď je operácia doporučená a vykoná sa, liečenie trvá dlhšie ako pri človeku s normálnou pohyblivosťou.

Ja viem urobiť všetky z tých 9 vecí. A nemôžem prestať myslieť na to, že doktor, ktorý ma operoval trikrát, si to nevšimol. Nepovedal, že ja nemôžem začať športovať/teda len behať po rovinke a podobne, žiadne rotácie/ o 8 mesiacov od operácie, ako normálny pacient, ale neskôr, lebo som hypermobilná.  Alebo radšej  už vôbec nešportovať (čo mi povedal neskôr iný doktor). Väz sa mi po operácii roztrhol znova. ..Išla som si dať nohu operovať piatykrát, ale už niekým iným v inej nemocnici. Fyzioterapeut prišiel k mojej posteli pred operáciou a povedal: „Slečna, mohli by ste vystrieť ruku?".. Vystrela som (v lakťovom kĺbe to vždy pri maximálnej extenzii vyzerá, že mi ju niekto zlomil do strany, až je to nechutné). Začal sa smiať: „Tak je to pravda!.." Doteraz mi nie je jasné, či sa na mne v dobrom smialo celé oddelenie=) Je pravda, že také "krivé" ruky ako ja, má z ľudí, čo poznám, iba moje dvojča.

Ak ste hypermobilný, buďte si toho vedomý a ak si to niekto kompetentný (MUDr.- traumatológ, ortopéd) pri vyšetrení  poúrazového stavu nevšimne, povedzte mu to..Spýtajte sa, či tento fakt nevyžaduje špeciálny prístup. Aj keď názory sa rôznia. Možno vám to ale ušetrí mnoho sĺz a bolesti.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Mayová prehrala dôležité hlasovanie o brexite

Proti návrhu zákona sa vzbúrili poslanci Konzervatívnej strany.

DOMOV

Laššáková: Kiskov výber ma prekvapil, nečakala som to

Poslankyňa Smeru tvrdí, že Maďarič na sneme hovoril čiastočne aj z jej srdca.


Už ste čítali?