Zahraničné légie v BK SPU NR

Autor: Edita Vyšná | 6.3.2011 o 23:42 | (upravené 16.7.2012 o 10:33) Karma článku: 3,81 | Prečítané:  911x

USA, USA, USA,BAH, CZE, LAT, LAT, SVK,SVK, SVK. Nejde o výpočet štartového poľa jedného z rozbehov na atletickom mítingu. Ide o národnosť basketbalistov v základnej päťke oboch tímov pri stretnutí  BK SPU NR vs Rieker KN v Nitre 2.marca 2011.

 

V sezóne 2007/2008 to bol fajn basketbal s plno mladými hrajúcimi hráčmi. Klub však nebol na prvej či druhej priečke v lige. Registrovala som tím v podstate ako vysokoškolský, dosť chlapcov chodilo na Slovenskú poľnohospodársku univerzitu.  V sezóne 2008/2009 sa ambícia pravdepodobne zmenila z „mladého tímu s budúcnosťou" na „výhru v lige". Stalo sa, Nitra zdolala Pezinok a hrdila sa titulom. V sezóne 2009/2010 hrali v NR traja Američania, jeden Čech a na časť sezóny mladučký Nemec. Nitra sa opäť stretla vo finálových zápasoch s Pezinkom, ktorý ju však zdolal. V súčasnosti je v kádri BK SPU NR šesť legionárov- traja Američania, jeden Lotyš a dvaja Česi a Nitra zase ašpiruje na titul. Navyše s absentujúcim Pezinkom.

Túto sezónu sa mi podarilo na zápas dostať raz. 2.marca na stretnutie prvej Nitry proti tretiemu Komárnu. Nitra nastúpila so štyrmi legionármi (2x USA, LAT, CZE) a jedným Slovákom, študentom Filipom Lehmanom. Komárno, ak sa nemýlim, nastúpilo s troma legionármi a dvoma Slovákmi. Spýtala som sa kamaráta, ktorý basketbal hrá, vyzná sa a má prehľad, ako často sa v Nitre stáva, že nastúpia v päťke dvaja Slováci. „No, občas sa stáva," zažartoval. Takže veľké časti zápasov sa hrajú tak, že hrá jeden Slovák a štyria legionári. Výborné. Keď sú slovenskí hráči odpadom pre slovenskú ligu, to už sme naozaj na dobrej ceste tento šport priviesť k nejakým výsledkom.

Hráči Nitry sú určite na popredných priečkach hodnotenia v rámci celej ligy v individuálnych štatistikách. Tie v bulletine, ktorý mám k dispozícii, uvedené nie sú. Ale z minulých rokov si pamätám, ako tabuľky vyzerali. Slovenské meno sa v percentuálnej úspešnosti streľby za dva, tri body, z trestného strieľania, v počte doskokov, blokov atď. okrem Mičudu,  či Tomeka vyskytlo zriedka, zato Američania či Srbi sa činili. Je to aj obraz nitrianskeho basketbalu, z ktorého individuálne štatistiky k dispozícii mám. Spomeniem odohraté minúty spolu v BK SP Nitra po 39. kole: 1. Moore (USA)- 1038. 2.Duane (USA)-753. 3.Bosák (CZE)- 741.Mladí chalani: Lehman -640 (dostáva priestor veľmi pekne). Vido- 195 v 15 zápasoch (v dvoch hral 2 minúty, v jednom 4). Jašš- 265 (v 25 zápasoch; v jednom hral 3, v jednom 2 a v jednom dokonca 1 minútu). Hašan- 187 (v 19 zápasoch; v 1 jednu minútu, v 2 dve minúty, v dvoch 4).

Hašan reprezentoval kedysi Slovensko v nejakej mládežníckej kategórii. Dnes je doslova iba maskotom tímu. Minulý rok neodohral dokonca žiadny zápas. Jašš je odchovanec Prievidze, ževraj celkom talent, ktorý si cibril basketbalové umenie aj v USA a jeho obranné schopnosti patria medzi najlepšie v lige. „Minulú sezónu v Prievidzi priestor celkom dostával, nie?... A tu sa ani nevyzlečie zo šušťákov ?" „No ale teraz je v Nitre. V Nitre všetci skončia," odpovedal kamarát, tiež odchovanec prievidzskej basketbalovej školy. A pokračuje: „Rišo Korner tu čo hral? Nič. Teraz je v Bystrici, hrá, a celkom dobre." Rišo Korner mimochodom tiež reprezentoval Slovensko v basketbale do 18 rokov. Nitra si ho dva roky vychovávala na lavičke a asi ho vychovala dobre, lebo v Bystrici nie je taký márny- Bravo Nitra! Reprezentantom bol aj Roman Vido.

Aj pri výhre, ktorá je jasná, sa často hráči z lavičky nezapoja do hry. Roman Vido sa išiel rozcvičovať minimálne dvakrát počas minulého zápasu. Hrať nešiel.  Marek Jašš sa neunúval ani vyzliecť si šušťákové nohavice. Dobre urobil, hrať nešiel, ešte by prechladol.

Len z tréningu sa skúsenosti nezískajú, ani schopnosť udržať si chladnú hlavu počas dôležitých zápasov. Keď hráč vie, že na ňom zodpovednosť nikdy nebude a pôjde maximálne na (posledné) dve minúty zápasu, keď je rozhodnuté, prípadne nepôjde vôbec, čo od neho čakať do budúcnosti? V iných športoch, kde postavíme tím na medzinárodnú scénu a stretne sa s neúspechom, ospravedlňuje sa to nedostatkom medzinárodných skúseností. Nitrianski slovenskí basketbalisti ich majú dostatok, v šatni majú skrinky vedľa Američanov. Ale skúseností z domácej palubovky by mohlo byť viac.

Pán Ľubomír Urban, tréner BK SPU Nitra, dokáže vyhrávať.  Mala som ho ako vyučujúceho na telesnej, prišiel mi ako inteligentný a na úrovni muž, nie síce priateľský, ale veľký profesionál. V rozhovore pre basketbalový nitriansky Spravodaj hodnotí zápas BK SPU NR: Inter BA. A hodnotí Inter, ktorý sa aj napriek príchodu kľúčových hráčov bývalého extraligového Pezinku trápi na poslednom mieste: „Kúpiť v priebehu sezóny kvalitných troch hráčov a doplniť ich do mužstva, to nie je riešenie. V prvom rade sa urazia a nahnevajú hráči, ktorí tu boli doposiaľ, že prišla konkurencia, a že pre nich nie je minút bez ohľadu na výsledok." Podľa mňa sa presne druhá veta vyhlásenia diala minulú sezónu v Nitre. Teda až na to, že s úspechom. Ale pre mladých Slovákov asi predsa trochu trpkým. Minuloročný kapitán Nitry, Ľuboš Pohanka, sa raz aj pohádal s trénerom, keď si dovolil vysloviť vetu v zmysle „Prečo hrajú iba Američania?" A  „nie je pre nich minút bez ohľadu na výsledok" platí aj teraz.

Prečo, keď si viaceré zahraničné tímy vystačia poväčšine s domácimi (myslím tým z pohľadu národa) hráčmi, aj keď hrajú medzinárodné, regionálne ligy, Euroligu, si slovenské tímy, ktoré by do medzinárodnej súťaže nikto nechcel, nakupujú zahraničných hráčov, ktorí majú za úlohu viesť tím a  vedú tabuľky? Kvôli čomu sa tímy natoľko zbroja? Kvôli divákom asi nie...  Ako sa preboha ocitol v NR najlepší rozohrávač NCAA súťaže zo sezóny 2009/2010, Ronald Moore? Tento trend naozaj nechápem. To sa ale potom vyhráva, s takýmto lahôdkovým nákupom...

Pár  bahamských a amerických smečov bolo zápase z 2.marca extraordinárnych, ale slovenský basket to akosi kvalitnejším nerobí, aj keď extraligu áno... Mne nevadí, že hrajú legionári, vadí mi, že v Nitre nehrajú Slováci. Nitra je na popredných miestach v tabuľke vďaka zahraničným hráčom (ale pravdaže aj vďaka Tomekovi, ktorý má zo všetkých hráčov najvyššiu užitočnosť). V iných tímoch, kde nitrianski hráči hrali, hrajú, sa ukazuje, že nie sú drevení. A reprezentovali aj Slovensko v mládežníckych kategóriách. Tak prečo v Nitre len maskotujú?

Ako sa hodnotí aj na basket.sk: "v štvrtej štvrtine sa to už len dohrávalo", chalani napriek tomu ostali sedieť. Nitra vyhrala o 22 bodov. Najviac bodov v zápase  40.kola slovenskej extraligy: Bosák (CZE)- 24, Montgomery (USA)-20,Grafs (LAT)-10 ( za  Komárno Burrows ( BAH)-21, Johnson (USA)-10, Jones (USA)-7).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?