Maďarsko-slovenské neSudety

Autor: Edita Vyšná | 15.3.2011 o 12:56 | (upravené 15.3.2011 o 14:22) Karma článku: 6,45 | Prečítané:  1536x

Niektorí Maďari by určite najradšej zrušili časť Trianonskej zmluvy, v ktorej sa hovorí, že južné Slovensko je a bude proste južné Slovensko a nie severné Maďarsko. Je ale možné, že aj dezinformovaní zástupcovia iných krajín si môžu myslieť, že Slovensko niečo ukradlo?

 

Na územnom plánovaní sme si hovorili o histórii vývoja krajiny... Od čias tereziánskych, cez nejaké koncepcie pána Ebenezera Howarda, Le Corbusiera, Chistallera a pod, cez svetové vojny vedúce k expatriácii, v neskoršej etape k znárodňovaniu a vytvorení  z Československa jedného veľkého lánu pšenice za čias socialistických.

O expatriácii Čechov (z druhej strany hraníc o násilnom vysťahovaní Nemcov) počas druhej svetovej vojny a po nej sa mladý prednášajúci celkom rozhovoril. Okrem nejakých podložených údajov spomenul aj to, čo mu hovorili starí či prastarí rodičia. Ako ľudia zrazu už neboli doma a museli sa vysťahovať.

Moja prísediaca, česká dievčina, spomenula len tak mimochodom tiež jednu starkú, starkú svojho priateľa, ktorá je Maďarka.. Že ona mala zase opačný problém- Česi a Nemci sa totižto v týchto vojnových príbehoch dostali vlastne „domov".. Ale chúďa jeho starká, bola „přirazena" k Slovensku... Prosím?!

Daná pani si buď myslí, že veľké Maďarsko bolo a určite zase bude, keď sa niekto poráta s týmito zlodejskými Slovákmi. (Ak to teda naozaj prezentovala ako "nikto sa ma nič nepýtal a zrazu som sa ocitla na Slovensku".) Alebo to len nesprávne interpretovala moja spolužiačka. Bolo ale vidno, že je presvedčená, že slovenským Maďarom a Maďarsku bolo ukrivdené, nech už stará pani povedala čokoľvek.

Moja babička je tiež Maďarka, aj moja mamka.. Z dediny, kde žije 70% obyvateľov maďarskej národnosti. Ale ani jedna si nemyslí, že sa niekde stala chyba a neprávosť, keď hranice Slovenska nevedú až poza babičkin pozemok zo severnej strany.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Briti vedia bojovať proti terorizmu, no nezastavia všetkých

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?