Earth Hour- Hodina Zeme

Autor: Edita Vyšná | 27.3.2011 o 19:46 | Karma článku: 3,35 | Prečítané:  759x

V roku 2007 zhasla v Sydney ikona. Opera. Tušil niekto, že sa z toho stane najmasovejšia aktivita v prospech životného prostredia na svete? Kým si všetci, ktorí zhasli, namiesto toho nezapália sviečky, tak si myslím, že je to skutočne krásny akt. Sám o sebe veľký efekt nemá, ale keď sa raz zhasne, môžeme si uvedomiť, že nie je zase až taká tma. A možno raz v New Yorku zase uvidia hviezdy.

 

V Sydney sa dokázalo zorganizovať už v prvom ročníku vyše 2,2 milióna obyvateľov.

V roku 2008 na hodinu zhaslo mnoho symbolov v rôznych krajinách. Takto pred dvoma rokmi ešte o niečo viac ako pred tromi, keď z toho Kanada urobila najrozsiahlejšiu environmentálnu aktivitu sveta. Zapojili sa ďalšie krajiny, mestá. Vytvára sa hrdý zoznam, kto čo kde zhasne. Nie každý zúčastnený sa ale zapíše. Zhasol Pantheón v Aténach, Koloseum v Ríme, slávnostne sa dalo natočiť vedenie Paríža vypínajúc zdroj osvetľujúci Eiffelovu vežu, v Rio de Janeriu sa na hodinu týčila socha Ježiša Krista takisto v tme. Pekné. Koniec koncov, na to, aby niekto veril, nemusí sa mu pripomínať zasvietený Ježiš. Údolie kráľov v Egypte svoj siedmy div sveta takisto na chvíľku ukrylo. Americkí prezidenti vytesaní do skaly sa zahalili do tieňa. Korporácie osídľujúce celé mrakodrapy sa ponorili do tmy. Na Antarktíde bolo vidno len vďaka schopnosti snehu odrážať žiarenie viditeľného spektra, výskumné stanice rešpektovali hodinu za medveďa bieleho..

 

Denník Pravda po tejto svetovej udalosti v roku 2010 ironicky poznamenal, že Slováci napokon vypli len zopár žiaroviek. Ako sa dala zahanbiť Bratislava, keď dominanta Bratislavského hradu chcela svietiť neférovo, keď sa iné krásne stavby v iných mestách „zhasli". TA3 včera hrdo ohlásila, že na Slovensku sa plánuje zapojiť vyše 50 miest. Zapojil sa Bratislavský hrad, Trenčiansky, Spišský hrad i Bojnický zámok.

 

Chcela by som byť na mieste, kde je niečo krásne a natočiť si, ako sa to s nádhernou symbolikou zrazu zhasne. Prišla som na víkend domov a trošku so smútkom myslela na to, aké by bolo romantické stáť na Staroměstskom náměstí, a obdivovať ho zrazu za tmy. Nevadí, že som nebola. Titulky českých novín hlásia, že hoci sa Zem ponorila do tmy, Praha sa nezúčastnila. Možno nabudúci rok. Uvidíme hviezdy. Nejaká spadne a ja si zaprajem, aby mal Svetový fond ochrany prírody (WWF) viac úspešných akcií, ktoré chcú dačo zmeniť. Samo osebe to nepomôže, ale na začiatku musí byť vždy nejaké to povedomie. Je veľká šanca, že si ľudia všimnú, že na hodinu zvládne zhasnúť aj najluxusnejší hotel na svete, Burj Al Arab v inak energiou plytvajúcom Dubaji.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?