Tretí jazyk mladej generácie českého národa

Autor: Edita Vyšná | 13.4.2011 o 22:52 | (upravené 13.4.2011 o 23:03) Karma článku: 7,84 | Prečítané:  1513x

Už som si zvykla..Zväčša nevravím, čo viem, nepýtam sa. Možnosť, že mi kopec ľudí nebude rozumieť, je veľmi veľká a nie je to príjemné. Ale cvičím ich- spolužiakov Čechov. „Už Ti rozumím o moc víc než v minulém semestru." No dík. Škoda, že som si celý semester rozprávala do vetra a nik mi to nepovedal. Už som si však zgustla troška aj ja...Kamarátsky neprajne=). Konečne som videla v praxi vetu „Já si ani neumím představit něco číst ve slovenštině."

 

Prvýkrát som to premyslela aj so svojou dvojicou-sprievodný protokol budeme mať v slovenčine, nech to pána inžiniera (cca 30 r) prekvapí (nepríjemne=))).

„Ah, Vaše správa je ve slovenštině. Hmmm, slovenština je můj třetí jazyk."  Je výhodné sa riadiť krédom: Keď to nie je perfektné, aspoň je to v slovenčine.

Druhýkrát sa česká mládež s nami pobratrila úplne znenazdajky- pri premietaní filmu Who killed the electric car /„Kto zabil elektrické auto". Plagátik hovoril o anglickom znení s českými titulkami.. Zapozerala som sa, už to aj začalo dobre, nesmelo mi nič uniknúť. A tu sa ukázal rozdiel medzi Slovákmi a Čechmi. Ja som si nevšimla, že niečo nie je v poriadku. .

„Promiňte, titulky máme k dispozici jen slovenský."

Ahaaaa, preto je každý zmätený!=) Dúfam, že z toho tí ľudia niečo mali..Dobrý dokument=)

 

Dnes som zmätky čakala. Pán dekan nás pozýva na prednášku externého vyučujúceho.. Vážený host až ze Slovenska! Hovorí sa v maily. Veľmi som sa tešila.

David mi po ceste na prednášku hovorí: „ Mně to dělá opravdické problémy. Ještě slyšet jakž. Takž..Ale číst ve slovenštině? To když jedou slovenský titulky, akurát napodruhé jak to čtu začínám rozumět, o čem se mluví a už se ale zjaví další text!"

Podarený bol David. Ešte sme prizvali do nášho radu aj Zdeňka. „Budeme tě šťouchat, když nám něco nebude jasné." Veľmi sa nepýtali. Zdeněček ale takisto  uprostred prezentácie vyjadril svoje schopnosti „Já se cítím jak kretén, ničemu nerozumím."

Kým ale vyjdem zo školy, už budeme zase bratři v triku.=)))

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?