Človek zručný až vzpriamený z Fínska

Autor: Edita Vyšná | 14.4.2011 o 10:56 | (upravené 14.4.2011 o 11:45) Karma článku: 6,86 | Prečítané:  1397x

Fín mi povedal, že si nemyslí, že sú iní ako iné európske národy..Ja si myslím, že sú veľmi iní. Vo vzťahoch k ženám. Nie v krajne negatívnom slova zmysle.. Tí, ktorých poznám, sú milé stvorenia. Ale ako sa Antero hneval na to, keď som ho nazvala  zo srandy Homo habilisom, to nemusel=).

 

Nepoznám reprezentatívnu vzorku a vo Fínsku som nikdy nebola. Ale „zážitky" s tými Fínmi, ktorí sú v súčasnosti k dispozícii,  alebo boli, hovoria za všetko:

„ Môžem zdvihnúť ten stôl?".- Moja otázka počas hry stolného futbalu, kedy sa loptička zastavila na mieste, kde ani jeden hráč nedotiahol.

„Hej, môžeš, počkaj, „ povedal Fín a natiahol sa po svoje pivo, ktoré na stole bolo, nech mu ho nezhodím.

Čo by urobil Slovák? Chopil by sa stola. Fín povie, že ho môžem zdvihnúť. Začali sme sa s kamarátkou Slovenkou hurónsky smiať. Neurazilo ma to, už som si na nich nejako zvykla..Aj oni sa začali smiať a bola to skutočne veselá chvíľka.

Keď bol nedostatok miest na sedenie, z gauča sa žiadny chlapec nepostavil, keď som ja ostala stáť. Neviem, ako si to ale vysvetliť. Takou úžasnou emancipáciou? ...Keď dospejeme k tomu, že budeme mať slovenskú prezidentku, to už chlap ani žene neotvorí dvere a nedá jej prednosť ? Alebo sú Slováci takí gentlemani v celoeurópskom meradle a toto je priemer? To by bolo pekné..

Celkovo vzťah  jedného pohlavia k druhému je zvláštny. Fíni často nie sú schopní komunikovať v zmiešanej spoločnosti, keď dievčatá nepoznajú, avšak vôbec im nerobí problém byť nahí v zmiešanej saune. Fíni na diskotéke vytvárajú milý  homosexuálny hlúčik akoby stratených chlapcov, ktorých si treba nájsť.

Keď jeden kamarát Fín začul, že som spala u dvoch kamarátov- Slovákov, spýtal sa: „A jeden je aspoň viac ako kamarát?"

„Prosím? Nie. Kamaráti kamaráti, žiadna šifra."

„No ale keď si u nich spala...?"

„No veď u nich, nie s nimi!"

Aha. Oni to tak nerobia, povedal druhý. Keď u niekoho spíte, asi to znamená, že aj s ním.

Takže máme tu predstaviteľov národa, pre ktorých je normálnejšie vidieť niekoho  opačného pohlavia nahého ako sa s ním rozprávať. Kde kamarátstvo medzi  dievčaťom a chlapcom akoby nemohlo existovať. A kde sa napriek tomu dievča  v mnohých situáciách berie ako muž. A že nie sú iní. Sú zaujímaví, majú veľa kvalít, ale sú iní. Asi pôjdem špeciálne na výlet do Fínska a budem počítať, koľkokrát mi muž dal prednosť vo dverách, nech to mám "in situ"=), možno len tí, čo prišli na Erasmus, sú takíto, a v strede kontinentálnej Európe nesvoji.. A možno to bude debakel=).

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Briti vedia bojovať proti terorizmu, no nezastavia všetkých

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?