Protigrécky laický epos

Autor: Edita Vyšná | 12.10.2011 o 13:41 | (upravené 12.10.2011 o 16:01) Karma článku: 13,02 | Prečítané:  1217x

Pohľad na situáciu pri tvorení eurovalov je rôzny z rôznych strán..Ľudia, čo sa vyznajú, sledujú dianie, rozumejú, sú za podporu zo slovenskej strany. Iní členovia s dobrými vedomosťami o problematike sú proti..Alebo aspoň chápu, že to nei je ľahké a jednoznačné rozhodnutie. Pán Sulík je ekonóm. Vytvoril nejaké ekonomické reformy Slovenska, o ktorých sa učia aj na vysokých ekonomických školách, aj v ČR napríklad. Hovorí, že riešením by bolo nechať Grécko skrachovať. Tak ako majú rôzni politici i odborníci rôzne pohľady na vec, tak aj laik sa môže pozerať rôzne. A mne sa páči nápad pána Sulíka.

 

Pred pár dňami som čítala, že my trvalý euroval neohrozíme, lebo stačí áno hlas 95% finančnej či akej sily a my tvoríme menej ako 5 %. Zrazu predstavujeme Mordor a oči celého sveta sa upierajú k Hore Osudu, k našej vláde, k našim predstaviteľom, ktorí neboli schopní hodiť do nej prsteň (tu: miliardy eur). Pravdaže nám dajú druhý pokus urobiť racionálnu vec. A pravdaže si môžme byť na čistom, že keď ju nespravíme, už nám nikto nikdy nepomôže.

Článok v The New York Times z 11. Októbra hovorí o tom, že znie neuveriteľne, že postkomunistická krajina s populáciou 5,5 mil obyvateľov by mohla ohroziť niečo, čoho sa už chopili európske veľmoci Nemecko, Francúzsko a Taliansko. The Wall Street Journal už ale píše o tom, ako sa ekonómovia domnievajú, že Európska centrálna banka bude ešte mať čo robiť, aby pomohla Španielsku a Taliansku, aj keď dúfa, že to bude funkcia eurovalu.. Tak teraz som zmätená. Buď je Taliansko európska veľmoc, ktorá môže byť v problematike eurovalu napísaná v jednej jednoduchej vete s Nemeckom, alebo je to krajina, ktorú musíme zachraňovať.. V tom prípade prečo by sa veselo nepridala podpisovať niečo o eurovale! Veď ide hneď po Grécku! A Atény ešte stále nič nepredávajú a Taliani si schovávajú tisíce zlatých tehličiek a s nikým sa nerozdelia.

„Nie je možné, aby malý, päťmiliónový národ Európu uvrhol do bankovej krízy, proti ktorej bola predošlá kríza len prechádzkou," komentovali nemecké noviny Rheinische Post. ( citované z článku na SME.sk). Slovensko niekoho uvrháva do krízy? A Grécko kedy dostane to, čo si zaslúži? Teda tento titul? Či už tak ďaleko nedovidíme a už sme zabudli, kvôli komu to je? Na začiatku predsa bolo Grécko! So školami, kde je viac učiteľov ako žiakov, kde zamestnanci aerolínií dostávajú plat aj za lety, ktoré sa neuskutočnili, kde štátna správa zamestnáva oveľa viac ľudí, ako je potrebné. Keď niekto so sebou nestíha, to je jeho problém. Keď sa napíše, že Slováci chceli euro silou mocou, tak nech ho teraz podporia, prečo sa už viac nehovorí o tom, že Grécko chcelo euro oveľa viac, až tak, že nespĺňalo asi žiadne z Maastrichtských kritérií, skreslili všetky údaje a tak ho získali? Krajina, ktorá ide na dlh už mnoho rokov je v poriadku? A Slovensku sa jemne ale jasne naznačí, že nemá v budúcnosti čakať vlastne žiadnu pomoc, ak nezadlží svojich obyvateľov, lebo teraz živíme aj Grékov? Mne je až zle, keď is pomyslím, že kto na Slovensku a inde v eurozóne pracuje, tak aj na Grékov. To už je ako program virtuálnej adopcie afrického dieťaťa, ktorému tak zabezpečíme základné podmienky pre život plus vzdelanie. A keď si niekto nechce adoptovať Gréka, tak už ale nie je kamarát.

Slovensko je zrazu ješitná egoistická krajina, ktorá sa oháňa tým, že ostatní sú bohatší. Kľudne nech je Nemecko bohatšie, to je kultúrny schopný národ. Ale Grécko? Veď podviedlo celé spoločenstvo!!! A iba tak naoko je bohatšie a keby nevstúpilo do Eurozóny podvodom, tak doteraz žije z Euklidovej vety, z Homérových eposov, po dávno minulej slávnej ére filozofov, ktorí sa musia obracať v hrobe, čo to z ich milovanej ospevovanej krajiny vyvstalo!

Vo Wall Street Journal z 12. Októbra spomínajú, ako sa dvíhajú hlasy proti podpore Grécka v mnohých krajinách, ktoré museli prijať rôzne štrukturálne reformy a urobiť škrty v rozpočtoch, aby posilnili ekonomiku. Prečo sú všetci schopní škrtať, iba keď si človek čosi číta o Grécku, tak to je samé „nedostatočné" a „vyšší sklz". Prečo Grécko nenaučíme tiež škrtať, predávať a podobne? Niečím sa vyhrážať by bolo dobré. Nech ich niekto prinúti predať(už teda v spôsobe daru) nejaký menej významný ostrov, nech vidia, že je to vážne. Možno by boli prístupnejší nejakých riešeniam. Keď nie, tak čo už, niekto by určite rád kúpil aj Korfu, Krétu, Panthenón a podobne.

Ach..Mne je úplne z toho smutno. Ako sa hovorilo dávnejšie o tom, že Grécku by sa milo pomohlo, ak tam všetci pekne krásne pôjdeme na dovolenku..Mne by až zle prišlo asi, keby som videla tých darmožráčov..Aj keď chyba obyčajných ľudí to nebola..Ale teraz by sa mohli správať ako ľudia a neštrajkovať ako šialení, lebo sa správajú ako cigáni, ktorým štát nechce dať byt zdarma, ako to robil doteraz..Áno, preto je to taký šok asi, ale bohužiaľ, opasky si majú utiahnuť aj tí, ktorí nežijú na dlh, tak prečo nie aj dlžníci.

Mne väčšinou záleží na tom, čo si ľudia myslia.Ale teraz mi je úplne jedno, čo si o Slovensku svet myslí. V jednom článku v The Telegraph sa písalo, že toto „Goliáš vs David (SVK)" je už nebezpečné..A nie len kvôli tomu samotnému svetovému dianiu, ale aj preto, lebo Slovensko má možno pravdu. V ostatných článkoch sme tí zlí sebeckí Slováci. Ćo už...Ale však ficovci sa o to postarajú, aby sme boli poslušní. A poskladali sa na banky. Druhé hlasovanie je samozrejmosťou, veľmi demokratické. Také „môžeš urobiť akékoľvek rozhodnutie.. ale iba keď to aj ja budem chcieť."

A ja nechcem Euroval, chcem skrachované Grécko. Lotyšsko bolo tiež v krachu. A žije. Možno sa potom z ruin Grécka postaví niečo pekné a zodpovedné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?