Banskobystrická latka

Autor: Edita Vyšná | 9.2.2012 o 19:57 | (upravené 16.7.2012 o 10:32) Karma článku: 3,58 | Prečítané:  288x

Možno nie každý by skákal pre 1000 divákov. Za 5000 Eur za prípadný rekord podujatia, možno. Za 20 000 EUR v prípade halového svetového rekordu, prečo nie. Napokon, formu pred olympiádou treba zbierať. Alebo sa treba nad latkou natiahnuť za olympiádou. A nielen tak na nejakom výškarskom mítingu, ale na jednom z najkvalitnejších svetových halových výškarských mítingov. Na Europa SC High Jump v Banskej Bystrici sa opäť zišla svetová špička. Ževraj pozerať sa na ľudí, ktorí trénujú akoby to, aby vedeli preskočiť dvere, je hlúposť? Kdeže. Je to krása. Dúfam, že tento míting nikdy nebude mať nejaké zásadné problémy so sponzorstvom, lebo je to udalosť, na ktorú môžeme byť hrdí, že ju máme doma.

 

Minulý rok víťazný výkon 204 cm Talianky di Martinovej ostal vysoko vo výškach. Ruska Čičerovová skočila včera 200 rovných. Minuloročný neúspešný, zato úžasný atak svetového rekordu (243cm) na 244 cm Rusa Ivana Uchova ostal v pamäti divákov aj včera. Včerajších víťazných 233 cm bolo prekrásnych asi iba pre divákov, ktorí nevideli minuloročnú latku, a pre laikov, ktorý o Uchovovi a jeho talente ešte nepočuli. Takých tam asi nebolo veľa. Lístky na toto podujatie sa zriedka dostanú k obyčajnému smrteľníkovi, ticketportal ak o ne má záujem, tak sa podľa mňa k nemu dostane tak do päť lístkov. Atletická obec na Slovensku vie, že banskobystrická latka je klenot. A tak sa mimo nej na toto podujatie dostane len málo tých, čo nerobia, nerobili, alebo nepoznajú nikoho, kto robil atletiku. Je to škoda. Skok do výšky je prekrásny ladný umelecký šport a výškari sú až anticky krásni. Môžte si pozrieť (http://www.youtube.com/watch?v=JwMrc7KIK0g) štúdiu skokov Ivana Uchova z minulého ročníka pri pokusoch o svetový rekord, ktorým bolo spomínaných 244 cm=).

 

Niekto si vyrovnal osobné maximum, Slovák Bubeník, ktorý ešte pred dvoma rokmi hrával aj basketbal, si ho vylepšil. Dovčerajška Slovenská jednotka Peter Horák, ktorý túžil skočiť A limit na olympijské hry v Londýne, skončil na 220cm. „Čo by ste odkázali divákom?" „Že dnes boli lepší ako ja." Tribúna len na jednej strane športovej haly Śtiavničky tlieskala. Celá. Keď sa Slovákom chce, vedia povzbudiť veľmi pekne. Keď tlieska a stojí každý z jedného tisíca, može to byť motivačnejšie, ako keď na NHL sedí potichu 30 tisíc ľudí a prežúva pukance. Vyhecovalo to aj Michala Kabelku.

Ten mal okrem iného aj perfektnú hudbu. Míting „Banskobystrická latka" je charakteristický tým, že podobne ako "Highjump and Music" míting v Arnstadte je to  míting, kde každý súťažiaci si môže dať pustiť k svojmu skoku na aktuálnej výške hudbu, akú chce. Neviem, do akej miery sú s ňou rytmicky zohraní, ale Američanka Chaunté Howard Lowe si svoju vymenila po neúspešných skokoch za hudbu inej súťažiacej, ktorá vypadla. Tá mala hudbu super a Chaunté sa na ňu vlnila aj pomedzi svoje pokusy=). No ale teda najlepšiu, najsilnejšiu a úplne super motivačnú hudbu mal Michal Kabelka (nedokážem ju nájsť na youtube!!!!). Ten skočil 225 cm ako svoje osobné maximum a ďalšiu výšku 228 cm prekonal tiež, druhým krásnym technickým pokusom, po ktorom sa latka ani len nepohla. B limit na olympijské hry v Londýne....Forma bola výborná. Na 231 cm tlieskal a stál pre Michala každý. 27-ročnému mladému mužovi, ktorý sa preskočil o naozaj slušné centimetre, by sa prípadným úspešným pokusom otvorili dvere na olympijské hry (A limit), na majstrovstvá sveta i na majstrovstvá Európy. Rezerva sa nepočíta, ale opäť tu bola. Každý úspešný pokus Michala o výšku nad jeho osobným maximom vyzeral, že nebol jeho prvý na tejto výške. Boli krásne, s rezervou, ľahkosťou, technikou svetového skokana do výšky. Aj ten na 231cm. Bolo to magické, hudba, prajnosť, skok, flop, radosť. A vidina olympijských hier. A je to tam!!!

Veľmi rušivá bola hudba dvoch mladých súťažiacich. Po prvé, to bol maličký (177 cm) Dán Janick Klausen, ktorý má tak ako celý „škandinávsky svet" asi neuveriteľnú úchylku v metalovej hudbe a za ideálne na skok do výšky považuje zvláštny rytmus práve metalu, ktorý sa nedá ani vytlieskať..Ale snažili sme sa. A on mal super odraz.

Po druhé, veľmi suchá a neinšpiratívna bola hudba Gréka Baniótisa, ktorý sa doniesol asi CD Gréka Zorbu alebo čo a mala som chuť sa pochytať s ostatnými okolosediacimi za ruky a krúžiť sirtaki tanec. Jeho to však zjavne popohnalo do výšin, pretože skončil na treťom mieste (spolu s Michalom Kabelkom).

Väčšia dráma sa čakala od obľúbeného rivalského dua Jesse Williams (USA) a Ivan Uchov (RUS). Jesse Williams, ktorého možno na youtube nájsť aj ako v rámci nejakej akcie smečuje s nejakým NBA hráčom na basketbalovej palubovke doma v Oregone, dokázal včera zdolať latku vo výške 231 cm. Rovnakú ako Kabelka a Baniótis, avšak s lepším výsledkom na pokusy. 28-ročný Američan je obrovskou lahôdkou na každom mítingu a ctia si ho aj doma. V krajine, kde afroamerickí šprintéri sú najvýraznejšími postavami atletiky, sa stal v roku 2011 Atlétom roka. 210 centimetrov vie skočiť nožničkami (teda 214, ale v hale to urobil na 210). Predstavte si, že by ste vyskočili trupom nad dvere, zdvihli by ste dopredu nohy a preniesli ste sa cez dvere. To vie Jesse Williams.

Ivan Uchov- včera ho nazvali aj bohatierom, lietajúcim Rusom (podľa mňa vyzerá ako lietajúci Čestmír)- vie nožničkami skočiť 215cm. Pohoda. Na 210 cm sa tak rozohrieval včera v hale. 210 cm skočil tiež tak, že bol v podstate v klbku a hodil sa cez latku na žinienku.Ako doma. Technika neskutočná. Sranduje s ňou na výške, kde niektorí muži v podstate môžu začínať. On viaceré výšky vynechal. Na jednej si nenechal ani pustiť hudbu, rozbehol sa a skočil. Niektorí diváci si ho ani nestihli vtedy všimnúť. A bol to jeden z jeho mála úspešných pokusov. Nie preto, lebo skočil málo, ale preto, lebo každý chcel viac. Nie vždy možno prelomiť rekord (pokiaľ nie ste na majstrovstvách sveta v plávaní). A ja som v Banskej Bystrici včera bola ale prvýkrát a bol to pre mňa úchvatný zážitok- vidieť ľudí, ktorí majú najlepší výskok na svete pri športovom pohybe, ktorý robí ľudské telo takým krásnym.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?