reklama

"Dobeše do koše"

Nielen Slováci majú v súčasnosti kauzy, pri ktorých sa až žiada vyjadriť názor, nesúhlas s dianím. Dnes, 29.2.2012, sa konal protestný pochod proti reformám v zákone o vysokých školách a zákone o finančnej podpore študentov v ČR. Keď som si včera pozerala, o čom sú tieto reformy, spomenula som si na výrok hosťujúceho pána profesora na minulotýždňovej prednáške: „Výrok pana inženýra ekonomie, a prezidenta této země, že klimatické změny neprobíhají, je z rovnaké kategorie jako vyhlášení, že země je plochá a drží ji na svých hřbetech čtyři sloni" Zasmiali sme sa. „Tohle si užijte, protože až projdou reformy, možná už nebudete na akademické půdě moci slyšet něco podobného."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Možno to nie je také vážne, ale v dobe, kedy aj EÚ si vytvára sedemročnice, Putina volí 110% moskovskej psychiatrickej liečebne, politické strany využívajú protiprávne praktiky nielen po voľbách, ale aj pred nimi, nie je rozumné si pomyslieť, že chorá doba už viac nemôže prísť. Keď bude choroba navyše priamo zakotvená v zákone.

Náměstí Jana Palacha v Prahe bolo dnes pred desiatou hodinou rannou plné a ešte plnšie.Časť trasy, ktorou dav k Úradu vlády ČR prešiel, má významnú históriu a mohla by rozprávať. Náměstí Jana Palacha je pomenované po symbole boja za slobodu a proti totalitnému režimu, študentovi Janovi Palachovi, ktorý sa tam upálil. Budova Rudolfina, z ktorého strechy nacisti zhodili sochu s najväčším nosom, mysliac si, že to je skladateľ židovského pôvodu Mendelssohn, pričom to bola socha Hitlerovho obľúbenca Wagnera, je hneď vedľa neho a i na jej schodoch dnes ráno stáli zástupy študentov. Protestný sprievod prechádzal okolo budovy Právnickej Fakulty Karlovej Univerzity, ktorá bola za čias druhej svetovej vojny sídlom nacistických jednotiek, lebo z nej bolo dobre vidieť do židovskej štvrte. (Trasa nebola vybratá pre tieto skutočnosti, skôr preto, lebo sa nejako k Úradu vlády bolo treba dostať, ja len na vykreslenie, že "sloboda" je aj v Prahe veľká vec=))

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzi niektoré pripravované reformy, ktoré sú zodpovedné za zvýšenú viacmesačnú aktivitu (mimoškolskú) študentov vrátane doktorantov, vyučujúcich, dekanov, rektorov, iných profesorov, vrcholiacu aj dnes, patria:

Reforma týkajúca sa profesijnej profesúry: Podľa slov rektora Univerzity Hradec Králové dôjde k nežiaducemu stavu demotivácie mladých pracovníkov, ktorí budú napr. na docentúru musieť čakať až do uvoľnenia pracovného miesta. Hodnosti docent a profesor by po prijatí novelizácie nemali celoštátnu platnosť, ale viazali by sa na konkrétnu univerzitu.

Reforma týkajúca sa autonómie akademickej pôdy je pre univerzity nemysliteľná. Univerzity by boli viac kontrolované štátom, politikmi i obchodnými kruhmi (prostredníctvom Rady vysokých škôl, ktorých časť zástupcov by vyberal minister). „Oblast veřejných vysokých škol je ještě jednou z posledních nevytunelovaných sfér," hovorí rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brne Ivo Medek (www.ceskapozice.cz), ktorý tiež nesúhlasí s viacerými bodmi v pripravovanom zákone.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pánovi ministrovi Josefovi Dobešovi asi naozaj nevadí do všetkého vidieť (možno aj v v spomínanej akademickej rade), a po protestoch, ktoré prebiehali v januári 2011, si pozval pána rektora Karlovej Univerzity k osobnej návšteve, aby mu ten vysvetlil, čo sa mu na reformách nepáči. „Pozvat představitele samosprávné akademické obce 'k podání vysvětlení' na ministerstvo velice nepříjemně zavání totalitními manýrami," kritizoval Dobeše akademický senát. „Napětí ve společnosti vyvolávají ti, kdo dychtivě a bezostyšně prosazují nepromyšlené pseudoreformy, nikoli ti, kdo vnímají nebezpečí z toho vyplývající."(v parlamentnílisty.cz). Aby české univerzity neskončili ako čarodejnícka škola Hogwarts, kde dosadili ako učiteľku pracovníčku Umbridgeovú z Ministerstva mágie, ktorá na študentoch okrem iného vykonávala telesné tresty, a keď zmonitorovala, ako veľmi sa škola nekamaráti s ideológiou Ministerstva mágie, bol riaditeľ Dumbledore odvolaný a na jeho post sa dostala ona (až kým ju stádo zúrivých kentaurov neunieslo do Zakázaného lesa).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto paralela sa mi premietla v hlave aj dnes počas protestu, kedy sa objavil aj transparent „Nechceme Dobeše, chceme Brumbála" (Dumbledore v knižkách o Harrym Poterrovi a spol. v slovenčine).

Viaceré iné transparenty boli tiež veľmi nápadité.

„Nedotýkejte se akademických svobod- vysoké napětí."

„Myslíš- zaplatíš". V novele sa uvádza školné 10 000 Kč na semester, ktoré by v kombinácii s nie veľmi efektívnym rozdeľovaním štipendií mohlo mať za výsledok vylúčenie študentov z rodín z nižšej príjmovej skupiny z možnosti študovať. Podľa akademikov nie je dostatočne táto reforma pripravená a zavádzanie pôžičiek nie je rozumne podložené

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Myšlienka „Dobeše do koše",sa okrem jedného transparentu krásne niesla aj povetrím pred Úradom vlády.

Študenti Sociálnej ekologie Karlovej Univerzity si niesli plátnový transparent „Dobeš ohrozuje společenské klima."

Na kartóne sa vynímalo „Neserte se do věcí, kterým nerozumíte." V podobnom duchu sa vyjadrili tvorcovia transparentu „Pane ministře, vraťte se do vězení:" alebo istého veľmi kultúrneho, ktorý zobrazoval Jana Amose Komenského s názvom jeho diela „Škola hrou" naľavo a Josefa Dobeše s názvom jeho diplomovej práce „Reintegrace osobnosti v podmínkách alternativních trestů" napravo. Táto práca ja v súčasnej dobe rozoberaná a hodnotená ako nekvalitná. Na internetovom portáli iDNES sa objavila na stiahnutie po tom, ako pán minister vyhlásil, že "Když to přeženu, tak mentálně retardovaný měl ve starém systému možnost dosáhnout na titul bakalář."

Protest prebehol oveľa kultúrnejšie ako niektoré vyhlásenia a postupy pána ministra školstva.Na Náměstí Jana Palacha vystúpili viaceré osobnosti miestnych univerzít. Zúčastnení štrngali kľúčmi, niektorí hrali za pochodu k úradu vlády na ústnej harmonike, flaute. Predo mnou kráčala veľmi stará pani o paličke, ktorá mohla byť profesorkou (ale už vyslúžilou), mohla mať vysokoškolských vnúčikov, mohla byť denným študentom lekárskej fakulty, ktovie. Neďaleko stál vyučujúci z našej školy, možno bol niekde aj pán dekan, ktorý vyhlásil na dnes dekanské voľno, aby sa každý, kto má záujem, mohol zúčastniť protestu. Doktoranti vešali na kovový plot popísané plátna. Na rozmanitý dav nezareagoval z Úradu vlády nikto. Možno sa tak stane dodatočne nezaradením niektorých bodov do návrhu zákona.

Edita Vyšná

Edita Vyšná

Bloger 
  • Počet článkov:  143
  •  | 
  • Páči sa:  0x

rada píšem.. o veciach, ktoré ma zaujali, oslovili, nahnevali. neznamená to, že to bude niekto ďalší považovať za hodné opisu;) ..na nič nekandidujem, iba by som bola ozaj rada, aby tí, ktorí kandidujú a budú zvolení, získali daný post pre to, lebo to nie sú zlodeji a skorumpované indivíduá, a nie pre to, lebo nimi sú a klamú až moc dobre.preto niektoré tak ladené články. Zoznam autorových rubrík:  envirorozjímanieUSAšportBruselSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu