Krajina Tretieho sveta

Autor: Edita Vyšná | 23.3.2012 o 17:48 | Karma článku: 4,50 | Prečítané:  368x

  Krajina, ktorá figuruje podľa jedného z  indexov trvalo udržateľného rozvoja- Indexu Šťastnej planéty (HPI) na prvom mieste na svete, je fascinujúca už týmto faktom. To, že je zaseknutá v kolóne banánových či kakaovníkových republík, je asi všetko, čo sa o nej učíme. Huga a Francisca,  dvoch obyvateľov tejto krajiny, sa vypytujem ohľadne nej na kadečo, kedykoľvek sa stretneme. Vidieť, ako nesprávne sú nastavené hodnoty ľudskej spoločnosti, keď je táto považovaná za krajinu tretieho sveta.  

 

Z faktov o nej sa dá vytvoriť také prierezové celosvetové Naj.

Ide o krajinu, v blízkosti ktorej sa stretávajú tri litosférické dosky, ale pri zemetraseniach nikto neumiera.

Pri príležitosti 200. výročia nezávislosti v roku 2021 si dáva za cieľ stať sa uhlíkovo neutrálna.   Napr. Európska únia si stanovila cieľ  energetickej politiky získať  do r. 2010 podiel obnoviteľných zdrojov energie  na celkovej spotrebe energie 12% ( čo nie je to isté, ale v obnoviteľných zdrojoch energie ide tiež o to, byť uhlíkovo neutrálnym). A pohybujeme sa úplne v iných číslach. A nie preto, lebo v danej krajine ešte nemajú zapojenú elektrinu ani preto, lebo 60% im ťahajú jadrové elektrárne.

Ako jediná krajina na svete spĺňa všetky kritériá na vyhodnotenie environmentálnej udržateľnosti.

V hodnotení podľa indexu Happy Planet Index, zloženého z ukazovateľov ako ekologická stopa, priemerná dĺžka života, spokojnosť obyvateľov, je tento štátik na prvom mieste na svete.

Jeho polostrov, Nicoya, je jednou z piatich modrých zón na svete, ktoré sú charakterizované  atypicky dlhou dĺžkou života ľudí. Ľudia sa tu bežne dožívajú 90 a 100 rokov, sú zdraví, vitálni a žijú plnohodnotný život aj v tomto pokročilom veku.

Jeho ekosystémy sú súčasťou  tzv. horúceho miesta biodiverzity (z hľadiska bohatstva druhov fauny a flóry), Mesoamerica hotspot.  Jedným z kritérií na zaradenie do „biodiversity hotspots" je existencia aspoň 1500 endemických (nerastúcich nikde inde na svete) druhov rastlín.

Už vyše 50 rokov tu neexistuje armáda. 8 z 10 obyvateľov nikdy vo svojom živote nevidelo vojaka.  Na vzdelanie dáva krajina také percento HDP na obyvateľa, ktoré je 2 násobkom percenta  HDP na obyvateľa priemerne minutého vo svete na zbrojenie.

Pri príležitosti návštevy cintorína na Vyšehrade, kde sú pochované niektoré slávne české osobnosti, som sa chlapcov spýtala pri hrobe spoluautora bunkovej teórie, Jana Evangelistu Purkyněho, či oni majú nejakú slávnu osobnosť.

„Hm...V 1987 náš vtedajší prezident vyhral Nobelovu cenu za mier." Cool.

Keď som sa rozprávali o tom, akú pozíciu zaujala ich krajina počas druhej svetovej vojny, Hugo s Franciscom povedali, že bola prvá  na americkom svetadiely (S+J Amerika), ktorá vypovedala Hitlerovi vojnu. Traduje sa u nich vtip, že Hitler ich nikdy nenapadol, lebo keď hľadal so svojimi stúpencami túto krajinu na mape, tak na nej akurát sedela mucha, a tak ju nenašli.

Do debaty o technologickom rozlete som sa nejako nepúšťala, ale skúšajú v súčasnosti niečo prevratné v kozmickom priemysle.

Index ľudského rozvoja krajinu radí vyššie, ako iné krajiny s porovnateľnou príjmovou kategóriou. Chalani, ktorých poznám, sú veľmi bystrí, neuveriteľne priateľskí a srdeční, vedia super po anglicky (čo nie je ich úradný jazyk) a majú prehľad. Nie je to reprezentatívna vzorka, ale predpokladajme, že študijný pobyt v zahraničí neklasifikuje človeka hneď na jediného svojho druhu v krajine, lebo to tak naozaj nie je.

Toto je krajina tretieho sveta. Je iná. Inak by krajiny „druhého" a „prvého" sveta vyzerali inak a boli by niekde inde.

To  bude raj na Zemi. Pura Vida. Rich Coast. Costa Rica.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?