Fast Food Nations

Autor: Edita Vyšná | 21.4.2012 o 23:21 | (upravené 24.4.2012 o 20:35) Karma článku: 11,02 | Prečítané:  338x

Nechcem nazeleno ani inak protestovať proti fastfoodovým reštauráciám. Aj keď filmy Food Inc. a Fast Food Nation (Národ fastfoodov), ktoré akousi formou agendy proti sú, považujem za naozaj dobré. Zobrazené tam je všetko choré na tomto priemysle, od týrania zvierat, cez vykorisťovanie ľudí, až po produkty, ktoré obsahujú možno toľko mäsa ako párky, ale namiesto múky sú v nich potom výkaly hospodárskych zvierat a nakultivované baktérie Escherischia coli. A ja ale napíšem, čo som si všimla, že je na nich choré špeciálne u nás, a prečo sa môžeme zaradiť medzi vernejšie Fast Food Nations ako USA.

 

Fastfoodové reštaurácie vznikli za účelom minimalizácie nákladov pre prevádzkovateľov, maximalizácie zisku a zaplátania diery na trhu, kde chýbal lacný produkt reštauračných zariadení.

V Amerike to všetko platí:

Minimalizácia nákladov vďaka mechanizácii výroby, kde podriadení pracovníci  (ako v službách, tak aj na bitúnkoch) sú kvalifikovaní na jednu jedinú činnosť, preto im netreba veľa zaplatiť a taktiež sú ľahko nahraditeľní.

Maximalizácia zisku je spojená s minimálnou mzdou zamestnancov a obľúbenosťou fastfoodových reštaurácií.

Mnohonásobne lacnejší produkt, na ktorý cenovo nemá žiadna  tradičná reštaurácia.

 

U nás (SR a ČR):

Pracovníci majú rovnakú pozíciu ako v USA.

Zisky s výnimkou  reťazca Burger King sú značné.

Avšak: fastfoodové reštaurácie u nás nevyplnili trh produktom, ktorý je lacný.

 

Burger Kingové menu v obrazoch vo vnútri reštaurácií vidno aj z ulice (dnu som nikdy nebola, takže som ich mohla vidieť len z ulice). Ponúkajú to najlepšie..Za vyše 100 Kč. McDonald´s- pokiaľ si nejdete po  minižemľu (podľa mňa je z medziproduktov  odsírenia ropy alebo z čoho), ktorá je súčasťou cheeseburgera za 20 Kč, tak takých 80 Kč zaplatíte. KFC má svoje super kurčatá z Kentucky tiež za cenu, ako keby pochádzali z voľného chovu.

Reštaurácie v ČR (SR), či už sú tradičné české (slovenské), alebo iné, ponúkajú  niekedy poctivé jedlo za cenu, ktorá sa môže rovnať cenám jedla vo fastfoodových reštauráciách. Väčšinou je ale o niečo  drahšie. Pokiaľ však neobedovávate v salóniku v hoteli Hilton, tak na jedlo 2-3krát drahšie ako by ste dostali v Burger Kingu, natrafíte zriedka. V USA naopak na jedlo v reštaurácii, ktoré je 10 krát drahšie ako fastfoodové, natrafíte ľahko. McDonald´s v USA ponúka  medziiným aj Dollar Meal. Ide o veľmi limitovaný počet produktov, ale aj tak:  u nás nič od nich nestojí iba dolár (mám na mysli burger).

Anglickú konverzáciu ma učia dvaja Američania. Na jednej hodine sa sami od seba opýtali, ako vnímame fastfoody. Spýtali sa preto, lebo si všimli, že je u nás úplne iný pomer medzi cenou kvalitného a cenou nehodnotného jedla a zaujímalo ich, či do fastfoodov chodíme. Podľa vlastných slov: „Keby bol u nás taký pomer medzi cenou jedla tradičných reštaurácií a fastfoodových reštaurácií, nikdy by som si tam nič nekúpil. A asi ani nikto iný."

Drží sa u nás nekvalitné, nutrične nehodnotné, mnohými považované za hnusné jedlo. Kvôli tomu, lebo k nám prišlo z USA so sloganom lacné, rýchle a delikátne. A ktoré by si  pravdepodobne nikto v USA nekúpil, keby stálo toľko ako v našich podmienkach.  Sme vernejšie fastfood národy ako USA. Klobúk dolu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?