Svetový Summit Zeme

Autor: Edita Vyšná | 25.6.2012 o 8:52 | (upravené 30.6.2012 o 14:58) Karma článku: 2,89 | Prečítané:  458x

Pred pár dňami sa skončil trojdňový Summit Zeme (20.-22.júna), alebo Konferencia OSN o udržateľnom rozvoji, alebo  Rio+20. Konal sa približne 20 rokov po tom, ako sa v rovnakom meste, Rio de Janeiro, Brazília, určili v roku 1992 aktivity, ktoré  majú potenciál "zachrániť svet". Summit z 1992 je známy vďaka podpísaniu viacerých významných dokumentov (Agenda 21) a medzinárodných dohovorov (napr. Dohovor o biologickej diverzite). Pani Bruntland sa nechala na tomto 2012 summite počuť :„Kým prvá konferencia v 1992 bola vedená v duchu optimizmu a idey zachrániť planétu, účastníci Ria +20 budia skôr dojem, že im ide o blaho jednotlivcov a zisk." Na Summite a po ňom padli ďalšie zmysluplné poznámky. Niektorí ho hodnotia ako ďalšiu výzvu, pre väčšinu zainteresovaných v problematike je ale skôr sklamaním, alebo úplným  sklamaním.

 

Pán Bjorn Lomborg, autor diela Skeptický environmentalista, sa ku koncu konferencie negatívne vyjadril voči svetovým summitom ako takým. Kodaňskú konferenciu nazval úplným zlyhaním priniesť akýkoľvek odkaz. A že prečo niekto čaká, že riešenie prenesie Rio +20, ktorého výsledný dokument je opäť zlyhaním ?

Pozitívne oznámenie čo sa týka vývoju podujatia, prinieslo oddelenie iniciatívy OSN PaperSmart („Rozumne s papierom")- Že sa použilo o 19 miliónov menej hárkov papiera, ako sa od podujatia tohto kalibru očakávalo. Finálny text má 49 strán...Kladiem si otázku, koľko miliónov hárkov papiera použitých bolo, keď predpokladáme, že to je viac ako tých ušetrených 19 miliónov. Ak mal každý toľko skvelých nápadov, tak  je v tom prípade škoda, že finálny text je napr. členom britskej vetvy organizácie WWF (World Wildlife Fund), Davidom Nussbaumom, označený ako slabý so všetkými svojimi frázami, ktoré vlády k ničomu nezaväzujú, nevyčleňujú financie, nespomínajú časový rozvrh a nijaké medzníky či merateľné ciele: „Máme tu Dohovor, ktorý sa riadi nejakými pomyslenými politickými hranicami, namiesto toho, aby sa dosiahla dohoda o tom, čo bolo vedecky dokázané, že je nutné urobiť."

Zo slabučkého znenia textu s názvom "Budúcnosť, akú chceme" (Future We Want) viní vedúci delegácie z Veľkej Británie a Severného írska, Nick Clegg, Čínu. Pre Guardian zareagoval: „Keby sme mohli vyškrtnúť veľkú časť rozvojového sveta, mali by sme perfektný text. Ale to je neakceptovateľné."

Číne sa ale podoba dokumentu páči, ako tweetoval pán Edward King, a Brazílii a Indii tiež. Brazílsky minister financií, Guido Mantega, spokojne vyhlásil, keď popri tematike samotného summitu Zeme stihla Brazília v rámci tohto podujatia podpísať bilaterálnu dohodu s Čínou: „Expanzia obchodu s Čínou môže byť nekonečná. Čína sa rýchlo rozvíja a chce zvyšovať spotrebu, takže budú odoberať naše výrobky. Tu neexistujú limity."

Pán Guido Mantega sa ocitol asi na zlej konferencii. Spojenia: „Zvyšovanie spotreby" a „neexistujú limity" sú úplne antagonistické vyhlásenia k myšlienke udržateľného rozvoja. Tí ľudia sa mali stretnúť práve preto, lebo o limitoch našej planéty niet pochýb a my sme ich už v niektorých oblastiach bez obzretia sa prekročili, ničíme nenahraditeľné ekosystémové služby a každý deň vykynožíme druhy, o ktorých opčných hodnotách nemáme často ani potuchy.

Dnes som si kúpila paradajky vyprodukované systémom ekologického poľnohospodárstva, nešla som nikam dopravným prostriedkom, sprchovala som sa cca 2 minúty a môj príspevok k udržateľnému rozvoju je  preto väčší ako príspevok tejto svetovej konferencie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?