Slovenské Know how v národnom parku

Autor: Edita Vyšná | 17.7.2012 o 21:22 | (upravené 18.7.2012 o 20:15) Karma článku: 5,99 | Prečítané:  340x

Pohľad od Liptovského Mikuláša na Nízke Tatry je krásny, bez holín. Ja nie som turista, a preto sa na ne zväčša pozerám práve odtiaľ. Keď som sa ale zahrala na devu hôr a ocitla som sa na turistickom chodníku v národnom parku Nízke Tatry, dívala som sa na lesy ochranného pásma, na lesy Chráneného vtáčieho územia Nízke Tatry, lesy Územia európskeho významu Ďumbierske N. Tatry a Kráľovohoľské N. Tatry... A žasla som. Už dávno som nič také škaredé ako časti Národného parku Nízke Tatry, nevidela. Je to národné dedičstvo, sú to ekosystémy, ktoré nám Európska únia kázala chrániť, lebo nepredstavujú len národný, ale komunitárny záujem. Či už išlo o kalamitu veternú alebo lykožrútovú alebo ešte nejakú inú, skutočnú či pomyselnú, spracovala sa spôsobom neodlíšiteľným od spôsobu uplatňovanom v tradičných hospodárskych lesoch, a brala celé hrebene a svahy.

pohľad smerom na východ na Nízke Tatry počas výstupu na Rovnú hoľu (jej svah vidno vľavo v spodnej časti)pohľad smerom na východ na Nízke Tatry počas výstupu na Rovnú hoľu (jej svah vidno vľavo v spodnej časti)Ľubomír Klocok

Človek sa pozerá na národný park a ten akoby nejestvoval. A želá si, aby nebol až taký dobrý výhľad. Ide po turistickom chodníku, ktorý pripomína skôr zrútenú kamennú suť alebo nejakú morénu bývalého ľadovca, a ktorý naznačuje len značka na kýpti stromu (obr.v perexe, pozn. podľa zhodnotenia nadmorskej výšky na mape sme vtedy boli ešte v 3.pásme ochrany).

Veľká časť plochy na trase Čertovica- Rovná hoľa- Nižná Boca vyzerá neplodne, akoby ležala úhorom. Holé sú celé svahy, akoby Nízke Tatry predstavovali nejaký energetický porast, ktorý sa môže spracovávať holorubným spôsobom. Prehnala sa tadiaľ aj veterná smršť, ale taká poriadna od bóry v 2004 nebola, a na väčšine tých plôch nie je nič, čo by vyzeralo, že má 7 a viac rokov.  Okrem občasných porastov kypriny a čučoriedok tam vlastne nie je nič. Výrub sa teda podľa mňa odohral neskôr a "spracovávalo sa" niečo iné ako veterná kalamita. Čo, ťažko povedať. Možno jednoducho národný park. Alebo potom asi ten lykožrút je taký ťažký súper- keď sa spojí s človekom, ktorý proste chce rúbať.

Môj učiteľ mal raz v škole také fajn tričko, že: "Ips typhographus (lykožrút smrekový):" Šumava has been my home for centuries."  Aj Nízke Tatry sú jeho domovom po stáročia. A my sa hráme na to, že tam nemá byť a že nám zničí celé Tatry. Ale na to stačí človek sám. A niektorým ľuďom je Národný park Nízke Tatry naozaj dobrý len na to, aby sa z neho stratilo zase nejakých 300 kamiónov dreva.

Medzi navrhované manažmentové opatrenia v územiach európskeho významu Kráľovohoľské Nízke Tatry a Ďumbierske Nízke Tatry okrem iného patrí bod "jemnejšie spôsoby hospodárenia a ich formy (výberkový spôsob)". Tak toto nevyšlo. A v našich národných parkoch ale nevychádza veľa vecí (okrem výstavby hotelov a plánovanej výstavby golfových ihrísk v katastri každej druhej obce).

Bola som tam a bolo mi ľúto, kvôli sebe a Nízkym Tatrám, čo vidím. A hanbila som sa, keď som následne videla v Nižnej Boci auto so zahraničnou poznávacou značkou, pasažieri ktorého si išli pozrieť  územie Slovenskej republiky, ktorého asi 25% je pod záštitou štátnej ochrany prírody. Ehm.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?