Scrabble

Autor: Edita Vyšná | 31.7.2012 o 0:43 | (upravené 31.7.2012 o 1:13) Karma článku: 8,31 | Prečítané:  341x

Scrabble je skvelá, božia, perfektná, mega zábavná stolová hra. Hrávame pravidelne. Chcem tiež povedať, že nie v každom jazyku taká je, ale tiež to, že slovenčina je ten, v ktorom sa naozaj zabaviť a potrápiť dá, možno byť unesený, čo človek zo seba a jazyka  dokáže vydolovať. Aké je slovenské, anglické a české scrabble?

 

České scrabble som hrala raz (tá pravidelnosť preto prichádza vďaka tabuľkám v slovenčine a angličtine). Hrali sme ho tri Slovenky a vedľa na gauči sedel Čech, ktorý sa na nás spočiatku veľmi uchechtával, po pár minútach mu naše otázky „Zbyšku, a toto existuje?" začali liezť poriadne na nervy. Vyslovil sa, že Slovenky, ktoré si myslia, že vedia po česky, sú fakt trápne...Ale my po česky naozaj vieme! Len nám prišlo veľmi divné, že Ř a Ě sú v češtine v každom druhom až treťom slove, pričom Ě písmená sú v českom scrabble dva a Ř tiež, Ů je napríklad iba jedno dokonca.. ..A to nie sme Slovenky, ktoré si pod českými slovami s „ř" predstavia slová Přaha, pařadajka, přeslavil a ďalšie, ktoré dúfam, že ste si všimli, že neexistujú. Ale uznajte, jedna taká chutná řeřicha by „zožrala" celú nádielku „ř"! No smie sa to? Proste bola to vcelku nuda.Slovo zemědělec by minulo všetky Ě (vyložené nadvakrát, ako „země" a k tomu „dělec" pravdaže, každý hráč má predsa iba sedem písmeniek!).. Písmenko X je len o jedno menej ako Ě.proste..Ja neviem..chyba, nie?

 

Po anglicky viem horšie ako po česky, ale stále to nie je bieda. Anglické scrabble je ale tiež zostavené prazvláštne, jediné písmená za 10 bodov je jedno Z, jedno Q , za 8 bodov je jedno J a jedno X, a ostatné, aj keď je to napr. nepríjemné K a D, tak nijaký vysoký bodový zisk sami osebe nepredstavujú. A čo je najdivnejšie, s neohybným jazykom ako angličtina museli ponúknuť tvorcovia Scrabble aj také vychytávky, ako povolené neexistujúce dvojpísmenové slová na jednostranovej prílohe, aby sa hráči vôbec mohli niekam pohnúť. Je ich 124 a sú medzi nimi EE, MO, IM ,MM, NA,NE, YO, HM, BO, IO, ZA,ZO, DA, GU, SI, TA, TI, JA, UH, UM...

Takže aj neznalí angličtiny vlastne môžu hrať, východniari (Ta ja si ..), iní, básnici ( bo ti na ne..), dokonca aj tí, ktorí nemajú absolútne slov ( mm, um..uh..hm...ee)! Yo! Takže parááááda! Najviac bodov môžete mať kľudne za slová ZA a ZO, ktoré neexistujú (teda áno, ale nie u nich). Do roku 2007 existovala možnosť vykladať PH, ako "pH", avšak keďže dáva asi menší zmysel ako „GU", tak táto dvojica písmen už má  zo Scrabble doživotný dištanc.

 

A tu sa dostávame k majstrovsky zostavenému slovenskému Scrabble! Jedno prekrásne ä, Ŕ, Ĺ, osem E, deväť A, O, atď. Naozaj sa s tým hrá tak, akoby niekto počítal zastúpenie písmeniek abecedy v slovenskom jazyku a z toho urobil reprezentatívny výber písmeniek, ktoré sa budú v zelenom vrecúšku tešiť na výbeh po hracej plôške. Nádhera! Teda u nás sa chúďatko „ä" nedostáva na plôšku tak často, ako by možno túžilo, lebo ho má väčšinou oco už od začiatku hry a nevie a nechce ho vyložiť. Týranie písmenka "ä". Avšak niektoré naše hry sú naozaj pamätné, s peknými a sofistikovanými vyloženými slovíčkami. Až na občasné mamkine poznámky pri skloňovaní: „Húha, Azt hittem, hogy ez „tá jež", és nem „ten jež", sme skoro už kreatívni profesionáli. Lebo slovenské Scrabble je super!

Inak neviete, koľko "ä"  a "y" majú v Scrabble Fíni? Nie? Hyvää. Musím sa ich spýtať=).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?