Čosi o juhozápadnom Slovensku

Autor: Edita Vyšná | 22.8.2012 o 10:55 | (upravené 22.8.2012 o 11:17) Karma článku: 3,53 | Prečítané:  248x

Juhozápadné Slovensko považujem za smutný región. Nie, nie preto, lebo mnohí tu žijúci ľudia vedia po maďarsky, lebo rozhlas hlási aj po maďarsky a mnohí z obyvateľov regiónu sú maďarskej národnosti. Ale preto, lebo od toho regiónu chcelo vždy Československo, chcelo vždy Slovensko, mať iba poľnohospodársky región, hlavnú zásobáreň krajiny. Dnes už od neho nechce nič, a preto ten smutný pohľad. Rozšírila sa navyše správa, ktorá by ho urobila ale ešte smutnejším.

 

Pred vstupom do Európskej únie to bolo tak- Pamätám si, ako aj babička predávala svoje papriky, uhorky, paradajky v stredisku v dedine, ktoré tradične vykupovalo tieto produkty a dodávalo odberateľom. Tak to robili všetci ľudia, ktorí nemali tú možnosť či chuť a nepodnikali predajom poľnohospodárskych produktov v severnejších častiach Slovensku na vlastnú päsť. Papriky, ktoré stáli už vtedy okolo 30 korún, sa vykupovali od ľudí za 7 korún za kilogram. Paradajky boli, myslím, za 5 korún.

Vtedy sa ale ľuďom aj tak vyplatilo pestovať a následne úrodu aj pozbierať. Dnes ako sme členmi EÚ, ešte síce stále v regióne len málo pôdy leží úhorom, takže ľudia pestujú, avšak nie vždy idú zeleninu či ovocie pozbierať. Na čo a pre koho? Pre nikoho. Veď sa dovezie. Susedovie hrozno ostalo tento rok na rastline viniča.

 

Juhozápadné Slovensko je plné opustených mlynov, skladov, vidieckych usadlostí, potravinárskych podnikov. Čo bolo kedysi úrodným produktívnym dvorom, je dnes zaburinenou parcelou. Región nikdy v podstate nedostal inú ako poľnohospodársku šancu. Možno by ale pomohol prechod na menej intenzívnu formu hospodárenia na pôde a aspoň zvýšenie ekologickej stability krajiny, prechod na agroturistické aktivity...

V Maďarsku hraničné partnerské mesto Komárom žije. Od toho nášho Komárna ho delí len Alžbetin most a Dunaj, ale ako by to bol iný svet. V rámci Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast je ale radšej podporený projekt výstavby vybavenosti v cestovnom ruchu v Jasnej, najkonkurencieschopnejšom lyžiarskom stredisku na Slovensku.

 

Ľudia sa v súčasnosti boja v regióne ešte čohosi. Nevie sa poriadne, z akého zdroja sa rozšírila informácia, že na juhozápadné Slovensko idú sťahovať Rómov z Luníka IX. Proti ľudským právam z obidvoch strán- Nikto si nezaslúži byť presťahovaný proti svojej vôli a nikto si ale nezaslúži mať novopečených susedov pôvodne z Luníka IX. A určite si to nezaslúži ani rieka Dunaj, chránená medzinárodnými dohovormi.

Nech je akokoľvek, ľudia v Komárne sa tak boja, že začali spisovať petíciu proti iniciatíve nasťahovať niekoľko sto Rómov z Luníka IX do ich mesta. Týždenník Delta, regionálny spravodaj komárňanského okresu vydal v čísle z 13. augusta článok, v ktorom Mestský úrad v Komárne ubezpečuje občanov, že správa, ktorá pôvodne hovorila o nasťahovaní 500, neskôr 1000 a v závere až 2000 rómskych obyvateľov z Košíc do Komárna, nie je pravdivá a aj najväčší vlastníci nehnuteľností v Komárne negujú informáciu, že by sa niečo podobné malo udiať. Informácia o zlepšovaní trendu regresnej populačnej krivky pomocou rómskeho obyvateľstva sa rozšírila ale už aj v 4000-ovej Pribete, obci v okrese Komárno. Starosta chce údajne takto umelo zvýšiť počet obyvateľov obce.

 

Ak by to bola pravda, prečo dáva niekto zničiť región, ktorý by mal už konečne dostať šancu? A ak to pravda nie je, kto chce takto psychicky vydeptať obyvateľov v regióne?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?