Baltic Way

Autor: Edita Vyšná | 5.8.2013 o 11:37 | (upravené 28.12.2013 o 14:20) Karma článku: 6,45 | Prečítané:  202x

Na dejepise sme sa toho učili. Kto sa kedy narodil, kto kedy vládol, ako dlho bojoval. Málokedy že kto ako vládol, kto za čo skutočne bojoval, kto bol aký človek. To by sa učilo lepšie. Alebo možno len ja som nebola schopná si faktické informácie spojiť do ničoho hlbšieho. Dejepis bol proste vždy nuda. Keď sa dozviem z rozprávaní inonárodných kamarátov  niečo o ich histórii, niekedy žasnem- prečo sme sa neučili toto? Takáto myšlienka ma napadla aj počas udalosti "Baltic Way", ktorá sa konala v Európskom parlamente.

 

Keď sa dozviem z rozprávaní inonárodných kamarátov  niečo o ich histórii, niekedy žasnem- prečo sme sa neučili toto? Takáto myšlienka ma napadla aj počas udalosti, ktorá sa konala v Európskom parlamente. Udalosť sa niesla v zdaní úcty baltským národom, ktoré mierovou cestou a vo veľkom štýle ukázali na konci 80. Rokov Sovietskemu zväzu, že chcú byť slobodné.

Na obrázku vidieť plaketu, ktorú slávnostne odhalili v jednej časti Európskeho parlamentu, najnovšie nazývanej uličke Baltic Way- nazvanej práve po danej udalosti. Predstavuje ľudskú reťaz, ktorá sa s túžbou pozerá na hviezdy a súhvezdie, ktoré ale predstavuje spojenie hlavných miest Litvy, Lotyšska a Estónska- Vilniusu, Rigy a Tallinu. Tak sa to totiž stalo- ľudia z troch baltských krajín vytvorili celistvú ľudskú reťaz (niekde sa spájali stužkami alebo látkami, ak v oblasti nebola vysoká hustota obyvateľstva), ktorá mala ca 500 kilometrov a spájala ca 2 milióny ľudí. Nie na základe facebookového eventu, ale na základe silného pocitu súdržnosti troch národov sa spojila veľká časť populácie týchto troch krajín. Keď si uvedomíme, že aj v súčasnosti majú tieto tri krajiny koľko spolu- 8 miliónov obyvateľov? Štvrtina ľudí v podobe zapojenia sa do udalosti naznačila, že nesúhlasí s režimom. Koľko ľudí v súčasnosti nie je spokojných s vecami verejnými, s vládou? A koľko je schopných to verejne prejaviť?3000?  Petičné právo existuje a koľko ľudí  na Slovensku sa zapojí napr.do petície, ktorá sa venuje problematike výstavby novej vodnej priehrady na Slovensku, na ktorú treba povedzme 120 mil EUR, a ktorá by zničila biotopy európskeho významu a vyhnala ľudí z domovov? 6000 ľudí. Máme k dispozícii všetky prostriedky, a predsa väčšina ľudí nechce zmeniť nič. V časoch, kedy neexistovalo nič obdobné, sa štvrtina populácie okupovaných krajín spojila a ukázala, že k Sovietskemu zväzu patriť nechce. Chcelo to veľkú odvahu, srdce, rozhodnosť, osobnosť. A my sa o tom neučíme. Lebo je oveľa dôležitejšie, že Ľudovít XIV.postavil Versailles, bol márnotratník a nazýval sa Kráľ Slnko.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?