reklama

Všetko, čo na Vianoce chcem, je EÚ

Moji britskí kolegovia by to mysleli celkom vážne, keby si sveter s nápisom ´All I want for Christmas is EU´, kúpili. Kto by si na Slovensku nepomyslel, keby taký sveter na niekom videl, že ´ty si teda ale blbá EÚ ovca´?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Vidím články zo slovenských denníkov, citujúcich politikov, kde v prípade Brexitu ide pre Slovensko iba o peniaze- o koľko peňazí prídeme my, lebo Spojené kráľovstvo odchádza. Nie je v tom nič bratské, nie je v tom nič v zmysle, že sa aj my budeme snažiť o väčšiu pridanú hodnotu využitia prostriedkov z EÚ, že sa budeme snažiť byť partnerom, ktorému nejde len o peniaze. Že sa budeme snažiť slovenským občanom ukázať, že Európska únia nie je vtip, a je lepšie v nej byť ako nebyť. Že najnovšie existuje on line platforma ´čo pre mňa robí Európska únia´, kde si človek z každého regiónu môže nájsť, čo v ňom zlepšila Únia, keď už sa chceme baviť len o tých peniazoch. Áno, z fondov EÚ je vyrúbaný aj ten les vo vašom katastrálnom území. Lebo to si Slovensko vybralo financovať ako projekt pre kategóriu opatrení ´na obnovu lesného potenciálu´ z Programu rozvoja vidieka. Ale to je len náš domáci problém.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zamestnávatelia z Británie by radi vyšli z tejto šlamastiky, ktorou je Brexit. Tí, ktorí vyrábajú len na export do EÚ, a takých podnikov sú tisíce, takí, ktorých kvalifikovaní veterinárni a humánni medici sú z veľkého percenta z inej krajiny EÚ, takí, ktorých finálny produkt pred ukončením výroby prejde hranice Spojeného kráľovstva a inej krajiny Európskej únie aj 10krát, viackrát a oni proste potrebujú byť v colnej únii. Takí, ktorí sú v systéme ekologického poľnohospodárstva a po Brexite na EÚ trhu možno zrazu nebudú môcť predať svoje produkty ako ekologické; takí, ktorým odišli top výskumníci, lebo prostredie pre nich svojím výsledkom referenda prestalo byť priateľské. Mnohým sa predtým neprezentovalo, že tá otrasná legislatíva, ktorá ale nebola nikdy o tom, že škaredá paradajka a zakrivený banán sa nemôžu predávať, predstavuje napríklad lepšiu možnosť chrániť prírodné zdroje, spolu, či možnosť vyrábať a predávať kvalitné produkty pre krajiny z jedného z najbohatších blokov sveta tak, ako keby to bolo doma. Lebo to donedávna bolo také doma.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A pre nás to stále je doma aj do budúcna, a ja nikde nevidím, že by sa to takto prezentovalo, a že by sa robilo všetko preto, aby sa aj nám nestalo, že raz by to nebolo už ´doma´, lebo by sme si zvolili náckov, zssrfilov, a ľudí, ktorí by neodborne a bez podložených argumentov prezentovali, že my sme hrdá Slovač a nám bude lepšie samým bez tejto poroby. Veď aj okolo návštevy europoslancov na Slovensku zo 17. a 18. decembra 2018, kontrolujúcich čo sa to teda deje s agrodotáciami, počujeme iba hlasy domácich politických predstaviteľov, že tí ľudia tu nemali čo robiť, čo si to dovoľujú nás prísť kontrolovať, veď nie je čo. Hnus.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pred rokom bolo v Európskom parlamente hlasovanie o návrhu Komisie, ktorým by sa povolili fosfátové aditíva v kebabovom mäse. S nechuťou som si pozrela video slovenského poslanca Európskeho parlamentu, ktorý vo videu robí dve veci: a) vysmieva sa z Európskej komisie, a b) dodáva, že ´polka Európskeho parlamentu zbytočne diskutuje o kebaboch´. O ktorých si sám urobil dané, takmer 2 minútové, video. Jeden britský poslanec takisto komunikoval o tomto hlasovaní, na blogu (https://www.huffingtonpost.co.uk/entry/doner-be-silly-the-eu-is-not-about-to-ban-kebabs_uk_5a27d009e4b0650db4d40bf4). Kde vysvetlil, o čom to je a čo Európsky parlament môže urobiť zo svojej pozície. Tým chcem len povedať, že existujú rôzne odtieňky ako vysvetliť dané hlasovanie voličom, a potenciálnym voličom: napríklad prezentovať 2 inštitúcie EÚ ako vtip (slovenský prístup) alebo ako že to bolo vo svojej podstate dôležité hlasovanie o tom, či si budeme konzumáciou pripúšťať do tela viac svinstva (kde by musela súhlasiť aj Rada Európskej únie, kde sme, opäť raz, aj my, nie je to ´Brusel´).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak poslanec, ktorý na slovenskej úrovni často aj dáva zmysel, prezentuje, že celá EÚ je vtip, a pochybovačne sa vyjadruje o celej inštitúcii, kde pracuje..? (Nie že by bolo lepšie 5 rokov v podstate nepohnúť prstom a predstierať aktivitu posielaním nezmyselných otázok, ktoré nič neriešia, Európskej Komisii, alebo ju predstierať vystupovaním v plenárnom hlasovaní o témach, na ktorých človek vôbec nepracoval. )

Aký je to signál pre našu spoločnosť? Mohol by konečne prísť do Európskeho parlamentu poslanec, ktorý a) je výrazný a chce niečo pre Slovákov a iných ľudí v Únii reálne urobiť b) nerobí si len PR, keď sa mu to hodí c) nie je tam preto, aby zhadzoval celú inštitúciu a zdržal sa alebo hlasoval proti pri veľkom počte hlasovaní, lebo asi EÚ úroveň je zbytočná alebo čo? Mohli by sme si takých zvoliť? Takých, ktorí budú mať radi svoju prácu, budú v nej vidieť zmysel, nie peniaze a zašitie sa v tej inštitúcii, ktorú má každý na Slovensku na háku, budú na hlasovania vo svojich výboroch aj chodiť a budú kritizovať konštruktívne, najlepšie aj svojimi pozmeňovacími návrhmi, a tak bojovať aj za nás, lebo sme tu, v EÚ, doma?

Edita Vyšná

Edita Vyšná

Bloger 
  • Počet článkov:  143
  •  | 
  • Páči sa:  0x

rada píšem.. o veciach, ktoré ma zaujali, oslovili, nahnevali. neznamená to, že to bude niekto ďalší považovať za hodné opisu;) ..na nič nekandidujem, iba by som bola ozaj rada, aby tí, ktorí kandidujú a budú zvolení, získali daný post pre to, lebo to nie sú zlodeji a skorumpované indivíduá, a nie pre to, lebo nimi sú a klamú až moc dobre.preto niektoré tak ladené články. Zoznam autorových rubrík:  envirorozjímanieUSAšportBruselSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu