reklama

Keď nás chcú zachrániť proti našej vôli

V prezidentskej debate padla otázka o  postoji Európskej komisie voči ochrane prírody v lesoch na Slovensku. Je dôvod to bagatelizovať?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Európska komisia zodpovedá za to, že krajiny EÚ správne zakomponujú legislatívu EÚ, na tvorbe ktorej sa zúčastňujú, do svojej národnej legislatívy. Keď to vyzerá, že niečo sa krajine nie úplne zadarilo, tak sa to rieši oficiálnym listom, neoficiálnymi listami, stretnutiami. V jednej chvíli možno takto prísť k záveru, že členský štát naozaj riadne neuplatnil právnu normu EÚ, tu: nechráni prírodu ako sa zaviazal, že ju bude chrániť. V danej chvíli Komisia zašle tzv. Odôvodnené stanovisko. V oblasti ochrany prírody sa to na úrovni celej Únie stáva častejšie ako v iných oblastiach. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O zaslaní takéhoto stanoviska v danej oblasti Slovensku sa rozhodlo 24.januára tohto roku. V prezidentskej debate kandidát na otázku, že ako to teda s lesmi je, veď už nás rieši Komisia, odpovedal, že je to "silná indícia, že sa na to treba znova pozrieť.“ 

To ale naozaj v tomto prípade nie je pravda. Odôvodnené stanovisko nie je indícia, že sa na niečo treba znova pozerať a sadnúť si priateľsky za okrúhly stôl. Znamená to, že je nevyhnutné napraviť stav, ku ktorému sa dospelo, inak prípad môže ísť na súd. Európska Komisia+ záujem občanov versus Slovensko. Takéto stanovisko sa nepošle, lebo sa riaditeľ sekcie zle vyspal a chce sa porátať so slabým členským štátom, keď už nič. Predchádza tomu tvrdá práca ľudí v Komisii (predstavme si ich ako neriadiacich pracovníkov na ministerstve ŽP), ktorí museli predložiť svojim nadriadeným dôkazy, že treba konať. Často na to príde podnet z danej krajiny, kde ľudia vlastne žiadajú Komisiu o pomoc. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

S našimi lesmi je to teda naozaj zlé nie len podľa našich odborníkov, či podľa jednotlivých občanov, ale už je to aj rozpoznané inštitucionálne na úrovni Európskej únie. 

Plány starostlivosti o les pokrývajú každý lesný celok na Slovensku, čo je v EÚ rarita. Náklady na ich vyhotovenie u nás hradí štát, aj na súkromnom, aj na štátnom, aj na cirkevnom. De facto ich teda financujú občania Slovenska. Vyhotovujú sa na 10 rokov a venujú sa aj ťažbe (ale náš zákon rozoznáva a ‚podporuje‘ aj náhodnú ťažbu). Preto niektoré vlastne môžu byť dôvodom, prečo sme dostali daný list z Európskej komisie. 

Nikto z nás by sa nemal skladať na to, že u nás vymierajú druhy, a napriek tomu sa to v tomto režime v podstate deje, a to nie že na možnú pokutu v budúcnosti (ak sa prípad dostane na Súdny dvor EÚ), ale skrz všetkých nás platiacich za plány starostlivosti o les. A nikto by nemal mať tú drzosť povedať, že o tom budeme ešte diskutovať a že sa na to ešte pozrieme. To si potom z nás skôr robí dobrý deň. Kompetentní by mali okamžite začať konať, alebo byť odstránení z postov, kde dovolili, že za naše peniaze sa manažuje spôsobom, že les je vyprahnutá pôda bez lesného porastu a hlucháň nemá ani kde hlavu zložiť. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

 

Edita Vyšná

Edita Vyšná

Bloger 
  • Počet článkov:  143
  •  | 
  • Páči sa:  0x

rada píšem.. o veciach, ktoré ma zaujali, oslovili, nahnevali. neznamená to, že to bude niekto ďalší považovať za hodné opisu;) ..na nič nekandidujem, iba by som bola ozaj rada, aby tí, ktorí kandidujú a budú zvolení, získali daný post pre to, lebo to nie sú zlodeji a skorumpované indivíduá, a nie pre to, lebo nimi sú a klamú až moc dobre.preto niektoré tak ladené články. Zoznam autorových rubrík:  envirorozjímanieUSAšportBruselSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu